PREP-paarisuhtekoolitused lapseootel ja väikelastega peredele

Koolitajad:
Kaia Kapsta, PREP-paarisuhtekoolituse koolitaja, perenõustaja, raseduskriisi nõustaja
Andres Sild, PREP-paarisuhtekoolitaja, psühhiaater, psühhoterapeut
või Märt Murrik, PREP-paarisuhtekoolituse koolitaja, psühholoog.

Koolitajad Tartus:
Meelis Maikalu, PREP-paarisuhtekoolituse koolitaja
Karmen Maikalu, PREP-paarisuhtekoolituse koolitaja

Nii rahvusvahelised, kui ka Eesti sisesed uuringud juhivad tähelepanu asjaolule, et lapseootuse -ja sünnitusjärgsel perioodil (eriti, kui paar on kogenud teravaid ootuste ja reaalsuse vahelisi vastuolusid) võib sattuda löögi alla paari rahulolu oma paarisuhte kvaliteediga.
Toetuvalt Norra ja Taani praktikale oleme alustamas paarisuhet tugevdavate koolitusgruppidega lapseootel ja väikelastega (kuni 3 a.) peredele.

PREP on lühend inglisekeelsest väljendist The Prevention and Relationship Enhancement Program (lahutusi ennetav koolitusprogramm paarisuhte tugevdamiseks). Tegemist on rahvusvaheliselt tunnustatud koolitusprogrammiga (vaba)abielupaaridele, mille esialgse versiooni on välja töötanud USA teadlased Denveri Ülikoolis ning see põhineb enam kui 25-aastasel uurimustööl kooselu ja paarisuhete vallas. Praeguseks on PREP levinud rohkem kui 50 riigis üle maailma, Eestis on kasutusel siinsetele tingimustele kohandatud PREP-i versioon.

PREP-paarisuhtekoolitusel:

  • räägitakse paarisuhte kvaliteedi mõjust lastele ja pere üldisele toimetulekule; …pööratakse tähelepanu efektiivsete suhtlemis- ja probleemilahendusoskuste omandamisele;
  • räägitakse sellest, kuidas toime tulla erinevuste ja erimeelsustega; …teadvustatakse ja vajadusel kohandatakse ootusi paarisuhte, kooselu ja teineteise suhtes;
  • käsitletakse erinevaid võimalusi, kuidas ühine rõõm, lõbu, sensuaalsus, seksuaalsus ja sõprus aitavad murda igapäevarutiini ning hoida ja taastekitada lähedust paarisuhtes;
  • arutletakse armastuse, andestamise ja üksteise toetamise üle paarisuhtes; …innustatakse pühendumusele ja kohusetundele ning aidatakse näha kooselu pikaajalise partnerlusena.

Käsitletavad teemad: Paarisuhte kvaliteedi mõju lastele ja pere üldisele toime- tulekule. Turvalisus ja vägivalla ennetamine. Riskifaktorid paarisuhtes. Ootused paarisuhtes. Erinevused ja nendega toimetulek. Ohumärgid suhtlemises. Hea suhtle- mise alustalad: kõneleja-kuulaja tehnika. Varjatud teemad ja peidetud probleemid. Neljasammuline probleemilahendusmudel. Andestamine paarisuhtes. Raskustega toimetulek ja teineteise toetamine. Ühtehoidmine ja sõprus paarisuhtes, ühine rõõm ja koosveedetud aeg. Sensuaalsus ja seksuaalsus paarisuhtes. Armastuse väljenda- mise stiilid, XYZ-positiivne sõnum. Paarisuhte pikaajaline perspektiiv.

Meetod: Lühiloengud ja videonäited koolitajatelt, õppematerjali isiklik analüüs, arutelud ja paariharjutused oma partneriga. NB! PREP ei sisalda grupitöid, kus paarid peaksid omavahelisi asju avalikult rääkima või teistega jagama. Kursusel tehtavad harjutused ja arutelud toimuvad ainult paaril omavahel. Aegajalt aitab paari harjutuste läbiviimisel vaid üks juhendaja.

Osalejate arv grupis: 8 paari
Kestvus: 16 tundi
Hind: Koolituse omaosaluse hind paarile 60 EUR (tavahind 272 eurot)

Lähem info ja registreerumine:
www.prep.ee/kalender
kaia.kapsta@save.ee
mob. 56460262 (Kaia Kapsta)

Koolitust toetab EV Sotsiaalministeerium läbi Hasartmängumaksu Nõukogu

Asukohaga Tallinna Raseduskriisikeskus, Sõpruse pst. 151